SAKARYA
Giriş Tarihi : 25-01-2022 00:04   Güncelleme : 25-01-2022 00:08

En Az 5 TL Olacak

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, tarımsal üretimin alarm verdiğini belirterek, “Çiftçiler gübre, mazot gibi artan girdiler karşısında üretimden el çekiyor ya da buğday yerine alternatif ürünlere yöneliyor. Buğday üretimi düşecek ve ekmeği 5/6 liraya alacağız” dedi.

En Az 5 TL Olacak

Sonucu Ağır Olacak

Türkiye’nin gübrede dışa bağımlı bir tarım ülkesi olduğunu ifade eden CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “1,5 yılda tarımsal üretimin olmazsa olmazı gübre fiyatlarına 35 kez zam yapıldı. Gübre üreten fabrikalarımız bir bir kapatıldı. Kamuya ait gübre fabrikalarının kapatılıp özelleştirilmesinin yıkıcı sonuçlarını şimdi daha derinden hissediyoruz. Şuan tamamen dışa bağımlıyız. Devleti yönetenler gübreyi devlet eliyle üretmeye yönelmeli. Tarımsal alanda sürdürülebilirliği ve çeşitliliği sağlamak için bu önemli bir konu” dedi.

Gübre Kullanım Oranımız Düştü

Toprağın ihtiyacı olan azot, fosfor ve potasyum gibi maddeleri içinde barındıran gübre kullanımının toprak ve ürün isteğinin çok altında olduğuna dikkat çeken Başkan Keleş, “Çiftçilerimiz, yıllardır gübreyi en asgari düzeyde kullanıyor. Topraklarımızda organik madde miktarı ve buna bağlı olarak su tutma kapasitesi çok azalmıştır. Maliyetler nedeniyle Gübre kullanımının azalması ürün kalitesi ve ürün verimini düşürecektir. Gıda güvenliğimiz ve gıda egemenliğimiz tehdit altındadır. Gübre fiyatının son 1 yılda 4 kat artması nedeniyle çiftçimizin mercimek, nohut gibi daha az gübre/su isteyen ürünlere yöneldi. Baklagillere yönelmek doğru bir adımdır. Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, vb yağlık /tohumluk ürünlerde sıkıntı yaşayacağız. Yem bitkileri üretimi ise büyük sıkıntı olacaktır. Ayrıca Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiye göre de çiftçilerimiz gübre kullanımını yüzde 50 düşürerek yapıyor” şeklinde konuştu.

Ürün Çeşitliliği Azalacak

Çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesi sonucunda ürün çeşitliliğinin azalacağına dikkat çeken Başkan Keleş, şu şekilde konuştu; “Çiftçimiz buğday yerine farklı ürünlere yöneldi. Bu da arz talep dengesini bozacaktır. Bazı ürünlerde üretim çok fazla olacak bazı ürünlerde ise çok az olacak. Buğday üretiminden vazgeçilmesiyle 11 milyon ton civarında olan ithalatımız daha da artacaktır. Bu da ekmek fiyatlarımızı arttıracak. Güçlü ülkeler gıda stokuna yöneldi. Böyle devam edersek ilerleyen yıllarda ekmek yapacak buğdayı bulmakta zorlanacağız, ekmek fiyatı en az 5 lira olacaktır.”

Kazandıran Gübre Oldu

Gübre fiyatlarının yüzde 400’ü geçen artış yaşandığını dile getiren Keleş, “2021 yılı başında üre gübresi 3,5-4 bin TL civarında seyrederken şu anda 13 bin TL. DAP gübre fiyatı 3 bin TL’den 14 bin 600 liraya yükseldi. Amonyum Sülfat 1,800 liradan 10,100 liraya, CAN 1,480 liradan 11,000 liraya, Amonyum nitrat 3,000 liradan 14,250 liraya, Kompoze 3,600 liradan 8,720 liraya yükseldi. 2021 yılında ne bitcoin ne dolar ne borsa, en fazla kazandıran gübre oldu. Ülkeyi yönetenlerin acilen bu konuda çalışma yapması ve çiftçileri desteklemesi gerekiyor. Çiftçi üretimden el çekerse yemeye ekmek bulamayız” ifadelerini kullandı.