SAKARYA
Giriş Tarihi : 25-03-2022 14:38   Güncelleme : 25-03-2022 22:22

Bir Neden Olması Gerekiyor

Büyükşehir Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Halit Yerebakan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans ile devam etti. Dr. Yerebakan, “Bir kişinin hayattın her alanında başarılı olabilmesi için ortaya bir neden koyması gerekir. Sağlıklı yaşam için bir neden ortaya koymak gerekiyor, bu neden ise insanın sadece sevdikleri ve ailesidir” dedi.

Bir Neden Olması Gerekiyor

Sağlıklı Yaşam

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri Dr. Halit Yerebakan’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Yaşam’ adlı konferans ile devam etti. AKM’de düzenlenen konferansı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Resul Narin, Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Sedat Aydın, doktorlar, sağlık çalışanları ve çok sayıda öğrenci takip etti. Program sonunda konuşmacı Dr. Halit Yerebakan’a günün anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.

En Önemli Sorunu Obezite

Dr. Halit Yerebakan, “Çağımızın en önemli problemi yağlar, hareketsizlik değil şekerdir. Literatürler bize bunları gösteriyor. Dünyada şeker tüketimi arttıkça dünyada obezite vakalarının arttığı görülüyor. Şekerin gerçekten tıpkı uyuşturucu bir madde gibi adeta beyni uyuşturduğu özelliğini biliyoruz. Şekeri fazla tükettikçe gömlek yağınız şişer. Bu şişince şeker hastası, tansiyon hastası, obezite hastası olabiliyorsunuz. İnsanların gerçekten en önemli hastalığı bu. En önemli risk skalası bu anlamda bel ve çevresidir. Burada kıstasımız bel çevresinin genişliğinin boyunuzun yarısını geçmemesiyle gerçekleştiriyoruz. Eğer bel çevreniz boyunuzun yarısından fazla ise bel çevrenizde yağlanmanız var demektir” dedi.

Nedeni Sevdikleriniz

Hayatta bir nedeniniz olması gerektiğini savunan Dr. Yerebakan, “Hiçbir şey için geç değil ama karar verme aşamasında kararsız kalıyor olabilirsiniz. Değişimden korkabilirsiniz. Değişimden korkmayın ancak bunun için nedenler ortaya koyun. Önceliğimize her zaman nedeni koymamız gerekiyor. Bir kişinin hayattın her alanında başarılı olabilmesi için ortaya bir neden koyması gerekir. İnsanların genellikle nedenleri sevdikleridir. Ya eşidir, ya da evlatlarıdır. Bunun için iyi bir hayatı iyi bir yaşamı tercih edebilirler. Bu sebeple öncelikle bir neden ortaya koyup önceliğinizi bir hayat gayesi zeminine oturtursanız işte o zaman sağlıklı ve mutlu yaşarsınız, başarılı olursunuz. Dolayısıyla sağlıklı yaşam için neden gerekiyor, neden ise insanın sadece ve sadece sevdikleri, ailesidir” dedi.

Başarı İçin Üç Temel Kriter

Gençlere tavsiyelerde bulunan Dr. Yerebakan, “Başarılı olmak, iyi yerlere gelmek, yaptıklarınızla çevrenizi ve ailenizi gururlandırmak, ekonomik özgürlüğünüz olması, kimseye muhtaç olmamak istiyorsanız üç temel kritere uymanızı tavsiye ederim. Birincisi bu dünyada neyin hayal edilip edilemeyeceğini bilmek. İnsanlar hayallerine kavuşmazlar. İnsanlar sadece ve sadece hak ettiklerine kavuşurlar. Dolayısıyla hayallerinizi değil hak ettiklerinizi elde edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Hak edebilmek için ise çok çalışmanız gerekiyor. Gecenizi gündüzünüze katmanız gerekiyor. İkinci olarak ise çevrenizdekileri iyi insanlardan seçin. Çevrinizde iyi insanlar biriktirin. Üçüncü olarak ise iletişim becerilerini kuvvetlendirmek. Bu iç kriteri kulak arkası etmemenizi tavsiye ediyorum” dedi.