SAKARYA
Giriş Tarihi : 24-03-2022 22:38   Güncelleme : 24-03-2022 23:42

Dönüşüm Alanında Önemli İlerleme

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Plastik ve Kimya Sektörü Komisyon Başkanı Ali Şeker sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dönüşüm Alanında Önemli İlerleme

350 Bin Kişiye İstihdam

Ülkemizde 2017 yılında başlatılan sıfır atık projesinin her geçen yıl kesintiye uğramadan, etkin bir şekilde yoluna devam ettiğini belirten Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Plastik ve Kimya Sektörü Komisyon Başkanı Ali Şeker, “Geri dönüşüm sürecinin artık bir yaşam biçimi haline gelmesi ve insanların çevreyi koruma bilincinin güçlendirilmesi amacı taşıyan bu proje hakkında Ali Şeker çok önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde her yıl 1,1 milyon ton plastik atığın geri dönüştürüldüğünü ve bu sayede bir milyar doları aşkın plastik hammadde ithalatının önüne geçildiği konusunda bildirimlerde bulunduğu. Her yıl 1.1 milyon ton plastiğin yeniden dönüştürülmesi için bu sektörde 1.300 firmanın faaliyet gösterdiği bilgisi ile birlikte sektörde 350 bin kişinin istihdam edildiği kamuoyu ile paylaşıldı” dedi.

Ülkenin Geleceği İçin Önemli

ASKON Sakarya Plastik ve Kimya Sektör Başkanı Ali Şeker, “Her geçen yıl artan bu rakamlardan oldukça memnun olduklarını ve ileriki dönemlerde yapılacak olan Paris İklim Anlaşması sonrasında bu sürecin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemeye dahil olacağını açıkladı. Ülkemiz Paris İklim Anlaşması ile birlikte ileriki yıllarda net sıfır emisyon ulaşmayı hedefleyen ülkelerden birisi. Geri dönüşüm konusunu her bir ülkenin geleceği için çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ali Şeker büyük şirketlerin bu sürece sağlamış oldukları katkının önemine de değindi. Artık dünya devi Tekstil firmalarının dahi üretim sürecinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanmaya başlaması ülkemizin de bu konuda çok önemli gelişmelere dahil olacağının bir göstergesi olarak sunuldu” dedi.