SAKARYA
Giriş Tarihi : 25-03-2022 15:10   Güncelleme : 25-03-2022 22:22

Bir Eserle Doğru İstikameti Çizdi

Büyükşehir Belediyesi’nin kültür etkinliklerinde gençlerle buluşan ilahiyatçı yazar Necdet Subaşı, gençlere Mehmet Akif Ersoy’u anlattı. İslam Şairi’nin ülkenin en zor günlerinde İslam’a tutunarak ayaklanmasında rol oynadığını ifade eden Subaşı, gençlere önemli tavsiyeler verdi. “Mehmet Akif bir eserle gençlere doğru istikameti çizdi” diyen yazar, AKM’de soruları cevapladı.

Bir Eserle Doğru İstikameti Çizdi

Hayatlarından Bahsetti
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat etkinliklerine aralıksız devam ediyor. Her programda birbirinden önemli isimleri Sakaryalılarla buluşturan Büyükşehir, sanat ve edebiyat başta olmak üzere her alanda farklı organizasyonlara imza atıyor. Mart Ayı Kültür etkinliklerinin son katılımcısı ise Türkiye’nin yakından tanıdığı yazar Necdet Subaşı oldu. İlahiyat üzerine yazdığı yazılar ve kitaplarla tanınan Subaşı, AKM’de Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Gençlere Cumhuriyet ve İslam şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlatan yazar, Türk edebiyatından örnekler vererek, geçmişten bugüne ülkeye iz bırakmış yazar ve şairlerin hayatından bahsetti. Programa Büyükşehir bürokratları ve birçok vatandaş katıldı.

Değerlerini Hatırlayarak Yaşamalıyız

Subaşı, “İstiklal Marşımız günümüzün edebi eserlerinden bir tanesidir. Mehmet Akif Ersoy İslam tarihinin ve Türkiye’nin değerlerini en özel ve duygulu şekilde anlatan şairimizdir. Edebi değeri, metaforik zenginliği ve üslubuyla Mehmet Akif, edebiyatın en değerli ismiydi. İstiklal Marşımız aynı zamanda hayata bakışımızı, nasıl kurguladığımızı, beklentilerimizi şekillendirir. Tabulara, kalıplara inat bir şekilde bize nereye ilerlememiz gerektiğini anlatır. Kurtuluşumuzun mimarlarından olan Mehmet Akif Ersoy, Türkiye’nin gençlerine tek bir eserle doğru istikameti çizmiştir. Onun hatırlattığı değerleri hatırlayarak yaşamamız gerekir. Kendisinin de dediği gibi Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ifadelerini kullandı. Subaşı, anlatımların sonunda gençlerin sorularını cevapladı ve sözlerini yeni neslin Türk Edebiyatı’na bakışını anlatarak sonlandırdı.