SAKARYA
Giriş Tarihi : 30-09-2021 12:47   Güncelleme : 30-09-2021 12:52

Sektörlerin Ortak Sorunu

Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası, Yılda İki Kez Düzenlenen Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’nın 2021 Yılı Son Toplantısını Ali Coşkun Konferans Salonu’nda, Meclis Başkanı Talip Kuriş Ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ Moderatörlüğünde Gerçekleştirdi.

Sektörlerin Ortak Sorunu

Yoğun Katılım

Oda Bünyesinde Çalışmalar Yürüten Meslek Komitelerinin Sorunlarının, Bu Sorunlara Yönelik Çözüm Önerilerinin Görüşülerek Değerlendirildiği Ve Sektör Temsilcilerinin Birbirlerinin Sorunları Hakkında Fikir Sahibi Olarak Dayanışmanın Amaçlandığı Toplantıya Her İki Başkanın Yanı Sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, 34 Meslek Komitesinin Temsilcisi Ve Basın Mensupları İştirak Ettiler.

Meyvelerini Alıyoruz

Toplantının Açılışını Gerçekleştiren Meclis Başkanı Talip Kuriş Şunları Dile Getirdi: “Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası Olarak, Hep Birlikte Şehrimizin Üretimi Ve İstihdamı Adına, Ortak Aklı Ön Plana Çıkaran Çalışmalar Yapmaya Gayret Ediyoruz Ve Bunların Da Meyvelerini Alıyoruz. Meslek Komitelerin Olarak Buradaki Tek Görevimiz, Mesleki Gelişim, Sektörel Konular Ve Meslektaşlarımızı Temsil Değildir. Aynı Zamanda Bu Şehrin Tüm Konularından, Çözüm Bekleyen Hususlarından İş Dünyası Temsilcileri Olarak Bizler De Mesulüz. Bu Şehrin Tarım Alanında Gelişimi, Turizm Değerlerinin Tanıtımı Korunması Ve Gelişmesi, Eğitimi, Yaşam Standartları, Sosyokültürel Altyapısı Gibi Her Konuda Görüşleriniz Çok Değerli. Bu Anlamda, Meslek Komitelerimizin; Bölgemizde Tespit Edilen Sorunları Ve Çözüm Önerilerini Kendi Meslek Komite Toplantılarında Görüşerek Karar Almalarını Ve Bu Kararların Yönetim Kurulumuza İletilmesini, Çok Önemli Buluyoruz. Meslek Komitelerimizin Yönlendirmeleri Yönetim Kurulumuzun Çalışmalarına Önemli Ölçüde Yardımcı Olmaktadır. Hep Birlikte Bu Şehir İçin Çalışmaya Devam Edelim, Sizlerin Çözülen Sorunu Demek Sakarya’nın Kazanması Gelişmesi Demektir.” Dedi.

Akademi Olma Yolunda İlerleniyor

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ İse, “Üyelerimize, Sakarya İş Dünyasına Ve Şehrimize Faydalı Olmak İçin Yönetim Olarak Sürekli Çalışıyoruz. Her Bir Üyemiz Sektörel Sorunlar Veya Şehirle İlgili Her Problemde 24 Saat Oda Yönetimine Ulaşabilir, Her Türlü Problemde Üyelerimizin Yanındayız. Komite Toplantılarının Düzenli Yapılması Bu Odanın İşleyişi İçin Çok Önemli. Komitelerimizin Aldıkları Karar Doğrultusunda Bizler Çalışmalarımızı Gerçekleştiriyoruz. Akredite Olarak Ve A Kalitede Bir Oda Konumuna Ulaşmak İçin Çalışıyoruz. Bu Yolda Komitelerimize Düşen Görevler De Var. Sektörünüzün Sorunlarını Çözmek, Yeni Fikirler Geliştirmek İçin Sizlerden Daha Çok Çalışmalar Bekliyoruz. Akredite Olma Yolunda Komitelerimizin Hesaplanacak Puanları Çok Önemli.” İfadelerini Kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Devamında Meslek Komitelerinin Toplantı Sayısı, Toplantılara Katılım Oranı, Alınan Kararlar Gibi İstatistikleri Paylaştı. Açılış Konuşmalarının Ardından Meslek Komitesi Temsilcileri Sektörlerine Yönelik Konular İle İlgili Değerlendirmelerde Bulundular.

Buna Göre Komite Üyeleri Şunları Dile Getirdi:

33. Meslek Komitesi Temsilcisi Melih Güreş, “Birçok Ülkeye İhracat Yapıyoruz Ve Ödemesi Bize Ulaştığı Zaman Dab Beyannamesi Oluşturuyoruz. Fakat Bankalar Her Harekette İşletmelerden Döviz Usulü Kesintiler Gerçekleştiriyorlar. İhracat Olsa Da Küçük Meblağlar İle Ticaretimizi Gerçekleştiriyoruz. İşlemlerimizi Düzgün Ve Eksiksiz Belge İle Gerçekleştirmemize Rağmen Bu Kesintiler Belimizi Büküyor.” Diye Konuştu.

 

16. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mertcan Korkmaz, “Marketlerde Ve Araç Muayene İstasyonlarında Sigorta Ürünleri Pazarlanıyor. Sigorta Ürünlerinin Promosyon Ürün Olarak Kullanılmaması Gerekiyor. Bazı Firmalar Bunu Promosyon Konusu Yapıp Haksız Kazanç Sağlıyor. Trafik Sigortasını İade Ettiğimizde Komisyonumuzu Da İade Etmek Zorunda Kalıyoruz. İki İşlem Yapıp Para Kazanamayan Tek Meslek Grubuyuz. İnşaatlarda All Risks Sigortasının Zorunlu Olması Gerektiğini Öneriyoruz.” Dedi.

 

28. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Balta,Pandemi Dönemi Ve Sonrasında Yaşanan Bu Kaoslu Dönemi Odamız Sektörler Adına Çok İyi Yönetti, Yönetmeye De Devam Ediyor. 28. Meslek Komitesi Olarak Toplantılarımızı Yüzde Yüz Katılımla Gerçekleştirmeye Özen Gösteriyoruz.” Diye Konuştu.

 

26. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Okuyan, “Mobilya Sanayisinin Geleceği İçin Kaynarca’da Yatırımlar Devam Ediyor. Üniversitemiz Bünyesinde Mobilya Sanayii Yatırımlarına Yakın Yerde, Yeni Bir Bölüm Açılması İle Alakalı Bir Talep Oluşturduk. Odamız Öncülüğünde, Üniversitenin İlgili Bölümlerinin Oluşturulacak Mobilya Yatırım Alanına Taşınması Konusunda Destek İstiyoruz.” İfadelerini Kullandı.

 

29. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Mustafa Yıldırım, “Pandemi Döneminde Okulların Durumu Malum. Çocukların Kayıp Bir Nesil Olmaması İçin Okulların Kesinlikle Açık Kalması Gerekiyor. Bununla İlgili Her Türlü Tedbirin Alınması Gerekiyor. Aşılanma Çok Mühim Bir Konu Ve Bu Konuda Şehir Olarak Gerideyiz.” Dedi.

 

13. Meslek Komitesi Başkanı Özgür Karakaş, “Avrupa’da Başlayan Bir Enerji Krizi Var. Çin’de De Çelik Fabrikaları Üretimi Durdurmaya Başladı Ve Maalesef Bizleri Ciddi Bir Kaos Bekliyor. Tedarik Ve Fiyatlarda Ciddi Bir Dalgalanma Olacaktır. Odamız Ve Üniversitemiz İşbirliğinde Araştırma, Öngörü Çalışması Yapılarak Sektörlerin Bilgilenmesi Sağlanabilir.” Diye Konuştu.

 

18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, “Komite Olarak Depreme Hazırlık Konusuyla Ciddi İlgileniyoruz. Afad Ve İlgili Kuruluşlar İle Birlikte Birçok Çalışmada Hazır Olarak Yer Alıyoruz. Satso Olarak Konuyu Gündemde Tutmaya Ve Sbb’ye Destekçi Olmalıyız. Müteahhitlik Yasası Toplantısına Katılmıştık. Değişen Yasada Maalesef Eksikler Var. Şantiye Şefi Eksiği De Çok Var. Teknik Personel Eksikliği Ciddi Sıkıntılar Doğuruyor. Kâğıt Üzerinde Şantiye Şefi Var Ancak Alanda Yok.” Dedi.

 

34. Meslek Komitesi Temsilcisi Erdem Kamışoğlu, “İnşaat Piyasasında Çoğu Konuda Hedef Olarak Müteahhitler Gösteriliyor. Müteahhitler All Risks Sigortasına İhtiyaç Olacak Herhangi Bir Şey Yaşamadı. Bir Sorun İle Karşılaşıldığında Da Müteahhitler Maddi Durumu Karşılayabilir. İnşaat Piyasasında Dalgalanmalar Yaşanırken Bu Sigorta Zorunluluğu Gelmesi Ayrı Bir Külfet Yaratacaktır. Günümüzde Küçük Meblağlar Deniliyor, Ancak Alınan Vergiler Gibi Zorunlu Olduğunda Gün Geçtikçe Oranların Ve Fiyatlarının Artacağını Düşünüyoruz.” İfadelerini Kullandı.

 

6. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Enes Akcan, “Çark Caddesi Başta Olmak Üzere Ticarethanelerin Yoğun Olduğu Yerlerde Otopark Problemleri Devam Ediyor. İnsanlar Park Sorunu Nedeniyle Alışverişe Gelemiyor. Ara Sokaklarda Ufak Butik Dükkanlar Açılmaya Başladı Ve Dükkan Sahipleri İşletmelerinin Önüne Müşterisi İçin Bir Duba Koyuyor. Ara Butiklere, Ön Caddede Konumlanan İşletmelere Yönelik Duba Vb. Koyarak Müşterilerinin Kısa Süreli Otopark Sorununu Çözmeye Çalışıyorlar. Bu Yüzden Müşterilerinin Kısa Süre Kalması İçin Bu Uygulamaya Müsaade Edilmesini Gerektiğini Düşünüyoruz.” Dedi.

 

31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Perakende Yasasının Çıkarılması Gerekiyor. Özellikle Küçük Ticaret Erbaplarımız Hareket Edemez Konuma Geldi. Bazı Büyük Zincir İşletmeler Nedeniyle Fiyat Düzensizliği Oluyor. Perakende Yasası İle Pazar Günleri Çalışma Gibi Birçok Soruna Çözüm Bulunacaktır. Komitelerin Önemi Ve Çalışmaları Çok Fazla. İş Dünyasına Çağrımız Satso’yu Sadece Meclis Üyeliği Olarak Görmesin, Burada Meslek Komitesi Bünyesinde Sektörü İçin Çalışmaya Hevesli Ve Aday Olsun.” Dedi.

 

15. Meslek Komitesi Başkanı Davut Acunman, “Temmuz Ayı İtibariyle Sağlık Çalışanlarına Yönelik İstifa Yasağının Kakmasıyla İlimizden 54 Doktor İstifa Etti Veya Tayin İstedi. Aybaşı İtibariyle 116 Yeni Doktor Şehrimize Geldi. Aşılanma Konusunda İstediğimiz Konumda Değiliz. Aşılanma Yapmamış Çalışanlar Nedeniyle İşverenlerin İşletmelerini Karantinaya Alınma Kapanma Tehlikesi Var. Bakanlığın Onayladığı Bir Aşının Yapılmaması Kabul Edilemez.” İfadelerini Kullandı.

 

24. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Özkan Karabulut, “Sektörümüzde Kadın İstihdamı Oranı Daha Fazla. Her Sektörde Olduğu Gibi Personel Bulma Konusunda Sıkıntı Yaşıyoruz. Sektörün Büyümesi İçin Makineleşmek Gerekiyor Ve Finansmana İhtiyaç Duyan Üyelerimiz Devlete Olan Borçları Nedeniyle Kredi İmkanlarından Yararlanıp Büyüyemiyor. Yerinde Sayıyor.” Diye Konuştu.

 

23. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Kemalettin Gürsoy, “Sektör Olarak Nitelikli Personel Eksiğimiz Çok Fazla.” Dedi.

 

19. Meslek Komitesi Başkanı Ali Dayıoğlu, “Taşımacılıkla İlgili Sorunlarımızı Yönetimimizin Desteğiyle Çözüyoruz. Üniversiteye Şehir Dışında Yetkisiz Taşımacılıkla İlgili Sorunumuz Da Odamızın Girişimleri Sayesinde Çözüldü.” İfadelerini Kullandı.

 

11. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ahmet Serbes, “Adapazarı Atatürk İlkokulunun Otopark Olarak Tahsis Edilmesi Konusunda Ciddi Çalışmalar Yapıldı Ve Sonuca Varıldı. Kimse Bir Okulun Otoparka Ticarethaneye Dönüşmesini Tabii Ki De İstemez. Ancak Hem Otopark Sorunu, Hem De Okulun Çoğunluğunun Taşıma İle Geldiğini Düşünürsek; Okul Giriş Çıkış Saatlerinde Yaşanan Trafik Kaosu Nedeniyle Çark Caddesinin Kaybı Çok Fazla. Trafik Ve Otopark Sorunu Nedeniyle İnsanlar Çark Caddesini Tercih Etmiyor. Deprem Konusunda Da Deprem Kenti Gerçeğimizi Unutmadan Yaşamalıyız. Perakende Sektörünün Merkezi Büyük Bir Tehlike Altında. 1999 Depreminde Yıkılan Bina Kadar Yine Bina Yıkılırsa Tüm Birikimler, Çalışmalar Biter Gider.” Dedi.

 

27. Meslek Komitesi Başkanı Gülfer Kılıç, “Son Dönemlerde Ürünlere Gelen Zamlar Ciddi Problemler Yaratıyor. Fırıncılar Çok Zor Durumda Ve Zam Yaptıklarında Vatandaş İle Karşı Kaşıya Kalıyorlar. Zam Yapılmadığında Da Üretim Mümkün Olmuyor. Pazar Yerlerinde Açıkta Satılan Ürünler İle İlgili Bir Çalışma Yapılması Gerekiyor. Stt, Üretim Numarası Gibi Numaralar Yok. Denetimler Yeterli Değil.” Dedi.

 

17. Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Cevdet Koç, “Nitelikli Personelden Ziyade Gençlerimizin Doğru Mesleklere Ve Eğitime Yönlendirme Konusunda Sıkıntı Yaşanmaktadır. Açtığımız Bölüme Hem Burs, Hem De İş Garantisi Vermemize Rağmen 6 Öğrencimiz Başvurdu. Gelecekte Çok Daha Sıkıntı Olacaktır Maalesef.” Diye Konuştu.

12. Meslek Komitesi Başkanı Zafer Bekdemir, “Reklamcı Üyelerimiz Ürünlerini Üretirken Kullandıkları Elektrik, Metal Gibi Hammaddeler Nedeniyle Odamızda 3 Farklı Meslek Grubuna Dağılmış Durumda. Reklamcı Olup Sadece Kullanılan Materyaller Yüzünden Ayrı Bir Meslek Erbabı Sayılıyor. Bu Konunun Çözümü İçin Yönetim Kurulumuz Öncülüğünde Gerekli Girişimlerimiz Var. ” İfadelerini Kullandı.

 

7. Meslek Komitesi Başkanı Hayrettin Uçkaç, “1997 Yılında Fatih Eml’de Mezun Öğrenci Sayısı 198 İdi Ve Şu Anda 32 Oldu. Subü Bünyesinde Doğalgaz Ve Tesisatı Teknolojisi Bölümünde Maalesef Atölye Yok Ve Uygulama Görülemiyor, Öğrenciler Nitelikli Eğitim Göremiyor. Bu Bölüm Bu Eğitim-Öğretim Döneminde Sadece 9 Mezun Verecek. Baba Mesleğini Yürüten İnsanlar Bulunamayacak Artık.” Dedi.

 

5. Meslek Komitesi Başkanı Hasan Alptekin, “Haziran Ayından İtibaren Restoran Ve Kafeler İçin Her Şey Yolunda Gidiyor. Sektörümüzde Catreing İşi Yapan Üyelerimizi Sıkıntı Yaşıyor Ve Ani Artış Gösteren Hammaddeler Oldukça Zorluyor. Sektörümüzde Maalesef Çarpık Büyüme, Çoğalma Ön Planda. Aynı Lokasyonda Birçok Benzer İşletme Açılıyor. Üniversitelerin Açılmasıyla Birlikte Yurtlar Olumsuz Şekilde Gündeme Geliyor. Yurtların Fiyatları Artırma Konusunda Çok Uçuk Rakamlar Yok. 2 Senedir Kapalı Duruyorlar. Ayakta Kalmaya Çalışıyorlar. Öğrenciyi Barındırma Yönetmeliğine Yurtlar Dahil Ancak Apart Ve Stüdyo Daireler Dahil Değil. Yurt Sahipleri Öğrenci Güvenliği İçin Her Kuralı Yerine Getirmeye Çalışırken Daire Sahipleri Haksız Kazanç Sağlıyorlar.” Dedi.

 

32. Meslek Komitesi Başkanı Çetin Kahya, “Mesleki Yeterlilik Belgesi Konusuna İşverenler Değer Veriyor, Ancak Çalışanlarını Eğitimlere Göndermiyorlar. Devletin İşveren Ve İşçi Arasındaki Anlaşmazlık Gibi Konularda Bir Sigorta Sistemi Kurması Gerekiyor. Mülteciler De Artık İş Beğenmemeye, İşvereni Yarı Yolda Bırakmaya Alıştı. Gelecekte Başka Milletlerin İnsafına Mı Bel Bağlayacağız. Mesleki Yeterlilik Belgelerini Almamız Gerekiyor.” Dedi.