SAKARYA
Giriş Tarihi : 26-09-2021 19:09   Güncelleme : 26-09-2021 19:11

Projede Mağduriyete Son Verilmeli

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, SGK Köprülü Kavşak Projesi’nin bir türlü bitirilememesi sebebiyle başta bölge esnafı olmak üzere geniş bir kesimin mağduriyet yaşadığını belirterek, “İşin üzücü tarafı bu mağduriyetin yetkililer tarafından görülmemesi, önemsenmemesi. Bu mağduriyetin daha fazla uzamaması için kavşak inşaatı ivedilikle bitirilmelidir. Proje bilgilendirme tabelasında neden teslim tarihi yok, halka açıklanmalıdır.” dedi.

Projede Mağduriyete Son Verilmeli

240 Günden 450 Güne Çıktı

Ender Serbes, yaptığı açıklamada, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen kavşağın yapımının uzamasının tepkilere sebep olduğunu söyledi. 9 Ekim 2020de temeli atılan ve resmi olarak ilan edilmediği için gayri resmi bilgilere göre 240 gün içinde bitirileceği belirtilen kavşağın aradan yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen hala bitirilemediğini dile getiren Serbes, Sakarya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yeni bir açıklamada, kavşağın 3 ay sonra tamamlanacağı dile getiriliyor. Geçen yıldan 4 ay, bu yıldan da 3 ay daha uzayan kavşak inşaatının tamamlanma süresi 450 günü bulacak. Tabi verilen sözler tutulursa. 7 aylık uzun bir gecikme söz konusu. İnşallah inşaat daha fazla uzamaz.” diye konuştu.

Herkes Mağdur

Sakarya trafiğini rahatlatacak projenin zamanında bitirilmemesinin bölge esnafını ve çevrede oturan konut sahiplerini mağdur ettiğini vurgulayan Serbes, “Şehrin en işlek caddeleri olan Adnan Menderes ve Orhangazi Caddesinin kesiştiği noktada olan kavşak projesi çevresinde kalan esnaflar büyük mağduriyet yaşıyorlar. İnşaat başladığı ve proje alanının trafiğe kapatılmasıyla bölge esnafları iş yapamaz hale geldi. Projenin ilan edilen süreden 7 ay gibi gecikmesi esnafların mağduriyetlerini katladı. Ancak asıl üzücü olan ise bu mağduriyetlerin görülmemesi, önemsenmemesi. Bölge esnafı bu durumdan oldukça üzgün durumda. Keşke bu esnafların mağduriyetleri yetkililer tarafından anlaşılabilseydi. İnşaatın sadece gecikmesi değil, toz kaldırması da hem esnafların hem de bölgede oturan konut sahiplerinin tepkisine sebep oluyor. Belediyelerimizin birçok su tankeri, temizlik elemanları var. Çalışmalar bitene kadar bu bölgede günde birkaç kez hizmet edebilirler. İnsanlar canlarından bezmiş durumdalar. Önümüz kış, yağışlarla birlikte şantiye alanı çamur deryasına dönecek, su baskınları tehlikesi oluşacak. Proje hızlıca tamamlanmadığı müddetçe çile daha da büyüyecek.” diye konuştu.

Biran Önce Bitirilmeli

Proje bilgilendirme tabelasında proje teslim tarihinin yazılmamasının da halk arasında manidar bulunduğunu ifade eden Serbes, kavşak inşaatının daha fazla uzamadan gerekirse 7/24 çalışılarak bitirilmesi gerektiğinin altını çizerek, açıklamasını şöyle sürdürdü: Sanki iş yavaştan, ağırdan alınıyor gibi bir görüntü var. Sahada çalışan işçilerin sayısı bazen bir veya iki kişiye kadar düşüyor. Devlet dairesi gibi akşam mesaisi bittiğinde, gün aydınlıkta olsa, ortalıkta hiç kimse kalmıyor. Keşke yapımı böylesi sıkıntılı bir proje pandemi sürecindeki kısıtlamalarda, herkes evdeyken inşaa edilseydi. Ama olmadı. En azından şimdi kış iyice bastırmadan işin tam gaz hızlandırılması gerekir. Çok iyi bir koordinasyon, planlama ve denetleme ile gerekirse 7/24 vardiya usulü çalışarak kavşak inşaatı bir an önce tamamlanmalıdır. Bu proje ana arterde olması sebebiyle bölge halkı yanı sıra tüm Sakaryalıları da etkiliyor. Umarız şu andan itibaren halkın talebleri yerine getirilir ve Sakarya’nın gittikçe artan trafik sorununu rahatlatacak bu proje bir an önce hizmete açılır.” şeklinde açıklamasını ta
mamladı.