SAKARYA
Giriş Tarihi : 24-09-2021 14:05   Güncelleme : 24-09-2021 14:07

Dijital Ortama Taşınıyor

Büyükşehir Belediyesi, AB’den destek aldığı ve bisikletseverleri heyecanlandıran “Karadeniz’de Pedal Çevirelim” projesinde rol alacak işletmeci, yatırımcı ve sporculara turizm alanında teknolojinin kullanımı ve uygun tekniklerin uygulanması konusunda eğitim sunuyor. Yüce, “4 ülke ile birlikte oluşturulan bisiklet rotalarını yakında dijital ortama taşıyoruz. 5 gün sürecek uluslararası tanıtım festivalini de şehrimizde gerçekleştireceğiz” dedi.

Dijital Ortama Taşınıyor

Karadeniz’de Pedal Çevirelim

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’nden (AB) destek alan “Karadeniz’de Pedal Çevirelim” projesi için eğitim ve hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Dünyanın sayılı bisiklet tesislerinden biri olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde uluslararası şampiyona ve organizasyonlara ev sahipliği yapan, yaptığı proje ve yatırımlarla “bisiklet dostu” olarak anılan Büyükşehir Belediyesi, projeye dahil olmak isteyen bisiklet dernekleri, turizm sektörü temsilcileri ile otel, konaklama, yeme-içme ve sosyal tesis yatırımcılarına eğitimler veriyor.

Uygulamaya Geçilecek

Serdivan’da yürütülen eğitim faaliyetinde son olarak “turizm destinasyonları” ve “teknolojinin kullanımı başlıklı anlatımlar yapıldı. Katılımcılara, turizmde teknolojinin ve doğru tekniklerin uygulanmasının önemi anlatıldı. 10 milyon TL bütçeli olan, kent genelinde belirlenecek güzergâhların dijital ortama işleneceği ve güzergahlardaki işletmelere “bisiklet dostu” unvanının verileceği proje, eğitimler ve akreditasyon süreci sonrasında uygulamaya geçirilecek.

Sakarya’nın Değerlerini Tanıtıyoruz

Eğitim programında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Belediye olarak alt yapıdan üst yapıya, sağlıktan kültüre, sanattan spora, tarımdan çevreye ve yenilenebilir enerjiye kadar birçok çalışma alanında faaliyette bulunuyoruz. Ayrıca yeşili, mavisi, denizi, gölü, yaylaları, longozu, kaplıcaları ile ülkemizin göz bebeği Sakaryamızı, bu zenginlikleri ile tanıtmak, hak ettiği yere getirmek için çok alanda tanıtım, turizm faaliyetleri yapıyoruz. Sakarya’ya kazandırdığımız ‘Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ ile bisiklet sporunda uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapıyoruz. Bu yıl Ekim ayında gerçekleştireceğimiz BMX Dünya Şampiyonası ile de 150’ye yakın sporcuya ev sahipliliği yapacağız. Bisiklet sporu ve turizmini desteklemek için bir taraftan alt yapı yatırımları yaparken diğer taraftan da uluslararası etkinliklerle şehrimizi tanıtıyoruz.”

Turizm Çalıştayı Belirleyecek

Sakarya’nın turizm geleceğine ışık tutacak bir çalıştay gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimize ekoturizm destinasyonu kazandıracak bisiklet ve yürüyüş parkurları ile Melen Botanik Vadisi turizme ayrı zenginlik kazandıracak kıymet verdiğimiz başka bir çalışmamız. Bu zenginliklerimizi bir turizm stratejisi ve eylem planı kapsamında önceliklerimize göre ve sizlerin katkısı ile yapmak için büyük bir işbirliğine imza attık. 50’ye yakın kurum ve kuruluşla çok katılımlı toplam 9 ayrı temada Turizm Çalıştayı gerçekleştirdik. Çalıştayımızda iş ve kongre turizminden uluslararası organizasyonlara, markalaşmadan tanıtım faaliyetlerine, denizden kültür turizmine, doğadan sağlık turizmine, gastronomiden kırsal turizme pek çok alanda turizmi tartıştık. Sonuçlarını eylem planı ve projelerle yakında sizlerle paylaşacağız.”

 

Dijital Uygulama Yakında

Karadeniz’de Pedal Çevirelim projesinin bisiklet paydasında turizm ve kültür projesi olduğunun altını çizen Başkan Ekrem yüce, “Hep birlikte bir Uluslararası Bisiklet Turizmi destinasyonu oluşturacağız. 4 ülke ile bisiklet rotaları oluşturduk. Yakında dijital uygulama olarak herkes kendi telefonlarına indirerek rotalardan yararlanabilecek. Paydaşlarımızla birlikte ortak Bisiklet Turizmi Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayacağız. 5 gün sürecek uluslararası tanıtım festivali gerçekleştireceğiz. Bisiklet turizminin oturması ve bir destinasyon haline gelmesi için yerel halkın ve sektörün desteğine ihtiyaç vardır. Burada işletmelerimizin, otellerimizin, yöresel ürün sektörünün, küçük işletmelerin desteği oldukça önemlidir.” dedi.

Turizmin Adresi Sakarya Olacak

İşletmelerin kendilerini yeni destinasyonlara hazırlamaları ve projeye destek vermelerinin önemine işaret eden Başkan Yüce, “Turizm zenginliğimizi ortaya çıkarırken, katma değer oluştururken olmazsa olmazımız çevre, su kaynakları ve yeşilimizin sürdürülebilir kılınmasıdır. Zenginleşmeyi, turizmi sürdürülebilir kılmamız lazım. Burada da sizlerin işbirliği ve desteği bizim için çok önemlidir. Strateji Başkanlığımız şuan bir proje hazırlıyor. Yakında duyacaksınız. Gözbebeğimiz Sapanca İçme Suyu Kaynağımızı da hep beraber korumak ve sürdürülebilir kılmak için “Sapanca Bizim Korumak ve Kollamak Hepimizin” başlığı ile bir farkındalık çalışması da yapacağız. Sakarya’da birçok faaliyetimiz ile Sürdürülebilir Turizmi sizlerle birlikte sağlamaya çalışacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.