SAKARYA
Giriş Tarihi : 14-07-2021 12:58   Güncelleme : 14-07-2021 13:00

İş-Sizler Aranıyor

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Temmuz-2021 ayı olağan toplantısında Sakarya’nın istihdam verileri değerlendirildi.

İş-Sizler Aranıyor

Kötü Günler Geride Kaldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Sakarya Vali Yardımcısı Murat KARASU başkanlığında, kurul üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Kurul, 2021 yılı 3. olağan Temmuz ayı toplantısında İlin istihdam verilerini ve mesleki eğitim ile istihdam bağlantısını değerlendirdi. Sakarya Vali Yardımcısı Murat Karasu, “Salgının istihdam üzerindeki etkisi adına en kötü durum geride kalmıştır. Covit-19 salgının başladığı Mart-2020 ayının başından Haziran-2021 ayının sonuna kadar olan 16 aylık süreçte istihdamın salgından etkilenmemesi için İŞKUR, Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret destekleri ile işçiyi ve işvereni desteklemiştir. Yine bu süreçte, işçi çıkarımları yasaklanmış ve gelinen noktada işçi çıkarma yasağının son bulması ile çok büyük sayılarda işçi çıkarımları beklenirken sınırlı düzeyde kaldığı gözlenmektedir. Dolayısıyla, yapılan ödemelerle süreç çok başarılı yürütülmüştür”

değerlendirmesinde bulundu.
İstihdamınız Desteksiz Ve Teşviksiz Kalmasın
İŞKUR Müdürü Tekin KAYA; “Yapılan araştırmaların, işverenlerle düzenlenen İŞKUR’ un Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programlarını kullanan işverenlerin, üretimi, ihracatı ve istihdamını artırdığı vurgulandı, bunun yanında, değişen teknolojik gelişmelerin mesleki eğitimi hayat boyu öğrenim anlayışı içinde sürekli kılmak İlimize ve Ülkemize rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu itibarla, işverenlerimizin İŞKUR desteklerinden sürekli yararlanmalarını sağlamak istihdamımızı güçlü kılacaktır.” ifadesinde bulundu.
Bunun yanında, İŞKUR ve SGK nın teşviklerinden yararlanılması kayıt dışı istihdamın önlenmesi içinde avantajlar sağladığını belirten İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, devam eden istihdam teşvikleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek, işverenlere “istihdamınız desteksiz ve teşviksiz kalmasın” çağrısında bulundu.
9.805 Kişi İşe Yerleştirildi
Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2021 yılı ilk 6 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, 2021 yılının ilk 6 aylık dönemde İŞKUR aracılığıyla 9.805 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. Bunun yanında, İŞKUR’ un Sakarya’da 2021 yılı için işe yerleştirme hedefinin ise 24.250 kişi olduğu hatırlatıldı. Ayrıca, İŞKUR un, mesleki eğitime ilişkin kurs ve programlarından yılın ilk 6 ayında toplam 6.032 kişinin faydalanarak iş ve meslek sahibi olduğu belirtildi.

İhtiyaç Çok Fazla arttı
Kurul toplantısında yapılan sunumda Sakarya İŞKUR’a Haziran-2021 ayının ilk 10 gününde işverenlerden 133 kişilik işgücü talebi alınıp 356 kişi işe yerleştirilmiş iken Temmuz-2021 ayının ilk 10 gününde ise 488 kişilik işgücü talebinin alındığı ve 1.384 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, yasakların kalkması ve yaz ayının etkisi ile özellikle büyük firmaların ilave istihdam açmaya başladıklarına yer verildi. Özellikle, büyük firmaların üretimde ve vardiyalı sistemde çalışacak 18-40 yaş arası, vasıflı veya vasıfsız, bay-bayan işçi ihtiyacının çok fazla arttığı, bu nedenle iş arayanların İŞKUR’a başvurmaları çağrısında bulunuldu.