SAKARYA
Giriş Tarihi : 06-12-2017 16:01   Güncelleme : 06-12-2017 16:01

EĞİTİM-BİR-SEN’den Arakan’a Büyük Destek

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Kadın komisyonları tarafından düzenlenen çorba ikramı programı ile elde edilen 23.500 tl değerindeki bağış Sakarya İHH’ya teslim edildi.

EĞİTİM-BİR-SEN’den Arakan’a Büyük Destek

Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Kadın Komisyonu Başkanı Hayrunnisa Yavuz; Arakanlılar kendi topraklarında yaşayamaz hale getirilerek çok zor koşullarda komşu ülkelerin vicdanlarına sığınmaya sürükleniyor. Myanmar’daki Arakanlıların yarıdan fazlası açlık ve yoksullukla boğuşuyor. Baskı ve zulümle ya ülkeyi terk etmek zorunda kalıyorlar ya da ölümü bekliyorlar. Kanlı katliamlara da maruz kalan Arakanlılar tüm dünyanın gözleri önünde etnik soykırıma uğruyor. Son katliamlarla birlikte 30 binden fazla Arakanlının öldürüldüğü ve yüz binlercesinin de Bangladeş ve diğer komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını biliyoruz ve inancımız gereği onlara bir nebze de olsa faydalı olmaya, yardım etmeye çalıştık. Büyük Eğitim-Bir-Sen ailesine hedefimizin de çok üzerinde gerçekleşen katkılarından dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya 2 Nolu Şube Kadın Komisyonu Başkanı Özlem Bağcı, “Birlemiş Milletler raporlarına göre Rohingya Müslümanları, dünyada en çok haksızlığa uğrayan, zulüm gören etnik gruplardan biri olarak değerlendiriliyor. Myanmar hükümetinin yok sayma politikaları ve Budist çetelerin saldırıları, Müslümanların bu bereketli topraklardan silinip yok edilmesini amaçlıyor. Toplam nüfusu 3.5 milyonu bulan Rohingya Müslümanlarından yalnızca 800 bini anavatanları Arakan’da yaşayabiliyor. Geriye kalanlar ise farklı ülkelerde mülteci olarak hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Budist çeteler, korkunç bir şekilde kadın çocuk demeden Müslümanları katlederken bizler Allah’a inanan insanlar olarak bu zulüm karşısında kayıtsız kalamazdık. Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyoruz şeklinde konuştu.

Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesinin desteğini her zaman yanlarında gördüklerini ve hissettiklerini vurgulayarak yapılan çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Arakan için yapılan bağışların en hızlı ve seri şekilde yerine ulaştırılacağını söyleyen Aydın, Şube Başkanı Murat Mengen başta olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine, kadın komisyonlarına ve Eğitim-Bir-Sen üyelerine teşekkür ettiğini söyledi.