SAKARYA
Giriş Tarihi : 06-03-2021 19:27   Güncelleme : 06-03-2021 19:27

98 bin kişinin elektriği SEKAY’dan

Bölgenin en kapsamlı çevre projesi olan SEKAY’ın son durumuna ilişkin bilgiler alan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Ekrem Yüce, “Tam kapasiteye ulaştığımızda Sakarya’da değerlendirilmeyen atık kalmayacak, 130 bin kişinin tükettiği enerjiyi SEKAY karşılayacak” dedi

98 bin kişinin elektriği SEKAY’dan

Yüzde doksan tamamlandı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bölgenin en kapsamlı çevre projesi olan SEKAY’ı ziyaret etti. Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edilen ve yüzde 90 oranında tamamlanan projede devam eden çalışmalara ilişkin SEKAY A.Ş İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Nergiz ve Tesis Müdürü Nuri Şerifoğlu’ndan bilgiler alan Başkan Ekrem Yüce, projenin Sakarya’nın enerjisine enerji katacağını, sürdürülebilir çevre anlayışına büyük katkılar sunacağını ve ‘Sıfır Atık’ iddiasında şehri öne çıkaracağını söyledi.

Atıklar enerjiye dönüşüyor                                                                         

Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sungur Mehmet Yeni’nin de hazır bulunduğu toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Ekrem Yüce, SEKAY’ın tamamlanmasıyla Sakarya’da değerlendirilmeyen atık kalmayacağının altını çizdi. Yüce, “Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi projesi şehrimizin çevresi için çok özel bir noktada yer alıyor. Bünyesinde yer alan farklı üniteleriyle atıkların işlenmesi ve geri dönüşümü ile değerlendirilmeyen atıkların bertaraf edilmesini sağlayacağız. Şuan yüzde 90 oranında tamamladığımız projede atıklardan enerji üretiyor, ambalaj atıklarının ayrıştırılarak geri dönüşümünü sağlıyoruz. Ayrıca organik atıklardan biogaz üretimi için de hazırlıklarımızı tamamladık. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

130 bin kişiye ulaşacak

Başkan Ekrem Yüce, SEKAY ile 22 aylık süreçte 64 bin MWh elektrik enerjisi ürettiklerini ifade ederek, “Yaklaşık 98 bin kişinin hanelerinde tükettiği enerjiyi SEKAY tesisimizle karşıladık. Tesisimiz tam kapasiteyle hizmet sunmaya başladığında ise 80 bin kWh’ın üzerinde elektrik üretimi yapacak ve 130 bin kişinin tükettiği enerjiyi atıklardan üreteceğiz. İnşallah SEKAY’ın enerjisi şehrimize güç verecek, oluşturduğu iş istihdamı da hemşehrilerimiz için yeni bir kapı olacak" dedi.