SAKARYA
Giriş Tarihi : 04-02-2022 12:22   Güncelleme : 04-02-2022 12:25

Son yılların en iyi seviyesi

Büyükşehir Belediyesi’nin her anlamda koruyup gözetmek için 24 saat takip ettiği Sapanca Gölü en bereketli günlerini yaşıyor. SASKİ’nin denetimleri ve yoğun kar yağışıyla seviye son yılların en iyi seviyesi olan 32.08 metreye ulaştı. Başkan Yüce, “Sakarya’nın doğasını korumak için 7/24 takibimiz sürüyor. Gölümüzde gördüğümüz bu seviye, zamanında ve doğru adımlar attığımızın göstergesi” dedi.

Son yılların en iyi seviyesi

Su İhtiyacını Karşılıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelindeki doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için sıkı bir çalışma yürütüyor. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) ekipleri, yaptıkları sıkı takiple Sapanca Gölü’nün varlığını en iyi şekilde sürdürmesini sağlıyor. Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının %70’ini karşılayan ve Kocaeli’nin de büyük bir bölümüne içme suyu temin eden gölde özellikle yakın zamanda yapılan denetimler sayesinde birçok olumsuzluğa müdahale edildi.

32.08 Seviyesini Gördü

Türkiye’nin en önemli kaynaklarından bir tanesi olan gölün doğasına zarar verecek her türlü faaliyet, SASKİ’nin yeni teknolojiyle 7/24 takibi sayesinde önlendi. Öte yandan gölden ve onu besleyen derelerden alınan numunelerin incelenmesi çalışmasıyla suyun kalitesi de sıkı bir takibe alındı. Bunlarla birlikte özellikle son 2 haftada etkili olan yoğun kar yağışları büyük bereket getirdi. Göl ve besleyen 11 ayrı dere kar suyunun erimesiyle seviye ciddi oranda arttı. Kuraklık tehdidinden söz edilen 2014 yılında 30.35 metreye kadar düşen seviye geçtiğimiz hafta 32.08 metreye kadar yükselerek maksimum nokta olan 32.20’ye yaklaştı.

7/24 Takip Ediyoruz

Başkan Yüce, görülen bu seviyenin son yılların en iyi seviyesi olduğunu belirterek, “Sakarya’nın her köşesindeki doğal güzellikleri korumak için takibimiz 7 gün 24 saat devam etmektedir. En önemli değerimiz Sapanca Gölü’nde ise denetim, inceleme ve iyileştirmeye yönelik faaliyetlerimizi aralıksız sürdürdük. Özellikle göl havzası çevresindeki kayıp kaçakları tamamen önleyerek su kaybını engelledik. Bunun yanında su kalitesini anlık olarak takip ederek vatandaşlarımızın sofrasına en kaliteli suyun ulaşması için çalıştık, yatırımlar hayata geçirdik. Yağış bereketiyle birlikte gölümüz son yılların en iyi seviyesini görmüş ve 32.08 metreye ulaşmıştır. Gölün varlığını sürdürmesi ve geleceğe ulaştırılması için gündüz-gece demeden çalışıyoruz. Paylaştığımız bu güzel gelişme bizlere zamanında ve doğru adımlar attığımızı gösterdi” dedi.