SAKARYA
Giriş Tarihi : 31-01-2022 14:57   Güncelleme : 31-01-2022 16:09

İnşaat Sektörü Durdu

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) İnşaat Sektörü Komisyon Başkanı Murta Kuzey, inşaat sektörü ile ilgili güncel sıkıntıları dile getirdi. Kuzey, “Doların artışı ile birlikte inşaat sektörü çok zor zamanlar yaşamaya başladı. Birçok inşaat durma noktasına geldi” dedi.

İnşaat Sektörü Durdu

Acil Önlem Alınmalı

İnşaat sektörünün dolar artışından dolayı zor günler geçirdiğini ve acil önlem alınması gerektiğini belirten Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) İnşaat Sektörü Komisyon Başkanı Murta Kuzey, “Ekonomik alanda yaşanan fiyat artışları hayatın her alanında işlerin yavaşlamasına ve bazı sektörlerde duraklamaya kadar gitmesine neden oldu. İnşaat sektörü bu artışlardan dolayı çok zor günler yaşıyor. Doların artışı ile birlikte inşaat alanında kullanılan malzeme fiyatlarında takip edemez ve önlenemez bir artış yaşanıyor. Malzeme fiyatlarının artması bugün sektörü durma noktasına getirdi” ifadelerini kullandı.

Zor Günler Yaşanıyor

İnşaat sektörünün girmiş olduğu bu darboğaz ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuzey, “İnşaat sektörü ülke ekonomisinin çok önemli bir bölümü. Bu sektörle birlikte buraya bağlı olan tüm sektörlerin önemli ölçüde sarsıldığını anlattı. Sektörün duraklamasının ekonomik döngüyü çok etkiledi. Özellikle tabanda çalışan on binlerce inşaat işçisi bu artışlardan dolayı artık işsiz kaldı. En tabandan en üst kademeye kadar tüm inşaat sektörü çalışanlarının çok zor günlerden geçiriyor. Bir an önce yeni önlemlerle sektöre nefes aldırılması gerekiyor. İnşaat Sektörü Komisyon üyeleri ile birlikte gerçekleştirdikleri üye işyeri ziyaretlerinde aslında her sektörün zor günlerden geçtiğini görmekteyiz. ASKON olarak her zaman ekonomiye ve üye işyerlerine fayda sağlayacak olan projelere açığız. İnşaat sektörünün içinde bulunduğu bu daralmanın sona ermesi için mücadele içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.