KOCAALİ
Giriş Tarihi : 02-08-2021 16:24   Güncelleme : 02-08-2021 16:28

Kocaali'de Yaralar Sarılmadı

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Kocaali ve Akyazı’daki bazı mahalleleri vuran sel felaketinin ev ve işyerlerinin yanı sıra fındık bahçelerine giden yolları da tahrip ettiğini belirterek, hasat mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, üzücü kazaların yaşanmaması için bu yolların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Kocaali'de Yaralar Sarılmadı

Ev, İşyeri Ve Bahçe Yollar Zarar Gördü

Ender Serbes, Kocaali’de sel felaketinden en çok etkilenen Demiraçma Mahalle Muhtarı İlyas Yılmaz ve Alandere Mahalle Muhtarı Avni Akbaltaoğlu ile Akyazı’nın Dedeler Mahalle Muhtarı Cevdet Tekin ile bir araya gelerek yerinde bilgi aldı. Serbes, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz haftalarda etkili olan sel sebebiyle söz konusu mahallelerde çok sayıda ev ve iş yerinin sular altında kaldığını, fındıklık ve bahçelere giden yolların büyük zarar görerek kullanılamaz hale geldiğini kaydetti.

Yardımlar Yetersiz Kalmış

Kocaali’de 110 evi su bastığını dile getiren Serbes, 3 Temmuz’da yaşanan felaketten sonra geçen süre içerisinde yaraların sarılmadığını, yardımların ise yetersiz kaldığını vurguladı. Serbes, “Çamurla kaplanan bu evlerdeki eşyalar ile televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektrikli eşyalarda kullanılamaz hale gelmiş. Evler tamamen çamura bulanmış. Zarar gerçekten çok büyük. AFAD hane başına en çok 7 bin liraya kadar yardım yapmış. Ancak bu yardım yetersiz. Selden zarar gören bir vatandaşımız sadece evinin zarar gören zemin döşemesini 8 bin liraya değiştirmiş. Bu da yardımların ne kadar yetersiz ve cüzi kaldığını gösteriyor.” diye konuştu.

Keşke Afet Bölgesi İlan Edilseydi

“Keşke Düzce, Rize ve Artvin’de olduğu gibi Sakarya’nın da selden etkilenen yerlerin afet bölgesi ilan edilseydi.” ifadelerini kullanan Serbes, şöyle dedi: “O zaman tüm zararlar devlet tarafından karşılanacaktı. Keşke iktidarın Sakarya milletvekilleri, yerel yönetimler, ilimizde ve Ankara’da etkin konumda olan Sakaryalı yöneticiler afet bölgesi ilanı için baskı yapsalardı. Sakaryamız bu gibi durumlarda dışlandığında niçin siyasiler sahip çıkmaz, halkın sesi olmak yerine neden sessizliğe bürünmeyi tercih ederler anlamak mümkün değil.” dedi.

Bahçelere Giden Yollar Yapılsın

Ender Serbes, Kocaali ve Akyazı’da yaşanan selden fındık bahçelerine ulaşımı sağlayan yolların da ciddi zarar gördüğünü, ancak geçen süre zarfında yolların halen yapılamadığını hatırlattı. Hasat zamanının çok yaklaştığı şu günlerde bu yolların ivedilikle yapılması gerektiğinin altını çizen Serbes, “Yolların hali çok kötü. Taşlar, kayalar yolları kaplamış durumda. Traktör bile bu yollarda ilerleyemiyor. Bu ilçelerdeki belediyelerin araç gereç imkanları yeterli değil. Bazı muhtarlarımız kendi imkanları ile bahçe yollarını düzeltmeye çalışıyorlar. Onca siyasinin afet zamanı bölgede poz vermesinin akabinde bölge halkının kendi kaderine terk edilmesi utanılacak bir durum. Bireysel çabalar zaten yeterli de olmuyor. Hasat mevsimi çok yaklaştı. Mevsimlik işçilerde yavaş yavaş gelmeye başlayacaklar. Allah korusun bozuk yoldan bahçelere ulaşmak için bir traktör yada bir araç devrilse çok daha üzücü ölümcül kazalar yaşanabilir. Son pişmanlık fayda vermez. Bu sebeple özellikle Sakarya Büyükşehir Belediyesi tüm araç, gereç ve uzman personelleri ile bu bölgelere hızlıca destek olup bahçe yollarını bir an önce güvenli hale getirilmelidir. Bölge halkı bu yönde beklenti içerisinde. Seslerinin duyulmasını istiyorlar.” şeklinde konuştu.