KARASU
Giriş Tarihi : 28-09-2021 13:43   Güncelleme : 28-09-2021 13:47

Ülkücüler 2023’ü İşaret Etti

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından “Güçlü siyaset, lider Türkiye, hedef 2023” parolası ile “Siyasette Yeni Dönem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Stratejik Hedefler” konulu bölge istişare toplantılarının sekizincisi pazar günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Karasu ve Kocaali teşkilatları ile ilçe başkanları ve belediye meclis üyeleri katılım sağladı.

Ülkücüler 2023’ü İşaret Etti

Bağlılıkları Netlik Kazandı

Toplantıda MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül ile Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da söz aldı. Cumhur İttifakı’nın Türkiye için ne denli önemli olduğunun bir kez daha vurgulandığını söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Teşkilatımız tarafından gerçekleştirilen ve 8 ili kapsayan programda, geçmişte yaşananlar, günümüzdeki durum ve gelecekte yaşanması öngörülenler masaya yatırıldı. Cumhur İttifakı’nın hangi şart ve hedefler doğrultusunda oluşturulduğu çok daha net ifade edildi. Bu şekilde MHP’lilerin, Ülkücülerin Cumhur İttifakı’na ne denli bağlı oldukları da netlik kazanmış oldu” dedi.

Hesap Yapılmamalı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ülke bekası için son derece önemli olduğunu ifade eden Münir Ali Kara, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Türk Tipi Başkanlık Sistemi’dir. Bu sistem iki başlılığı ortadan kaldırmış, karar alma mekanizmasını hızlandırmış, bürokratik zorlamaların önüne geçmiştir. Bu sistem sayesinde ülkemizde pek çok adım hızlı atılmış, pek çok konuda çok daha etkin karar alınması sağlanmıştır. Kimse bu sistemin değişmesi üstünden pazarlık ya da hesap yapmamalıdır” diye konuştu.

Eleştirmek Akla Uygun Değil

Yeni sistemle Meclis’in ağırlığının azaldığı yönündeki eleştirilere katılmadıklarını da sözlerine ekleyen Kara, “Bu sistem sayesinde parlamento hesap sorabilecek konuma gelmiştir. Yasama yetkisinin devredildiği, Meclis’in devreden çıkarıldığı yönündeki söylentiler kasten çıkarılmaktadır. Toplumun yüzde elli artı birini kapsayacak şekilde genişletilmiş olan seçilme yetkisini eleştirmek akla uygun değildir” ifadelerini kullandı.

Önceden Görüşülüyor

MHP’nin Ak Parti tarafından getirilen kanun tekliflerine ret oyu vermemesi konusuna da değinen Kara, “MHP yapması gereken eleştiri ve düzeltmeleri konu Meclis gündemine gelmeden yapmakta ve netice almaktadır. Dolayısıyla Ak Parti tarafından getirilen tüm teklifler aslında MHP ile önceden görüşülmüş ve karara bağlanmış konulardır. Komisyonda kendi çekincelerimizin giderildiği tekliflere Genel Kurul’da ret oyu vermemiz mümkün mü” şeklinde konuştu.