KARASU
Giriş Tarihi : 05-09-2021 23:29   Güncelleme : 05-09-2021 23:31

Yükselen Fiyatlara Çözüm Önerisi

Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, Gelecek Partisi Genel Başkanlığı tarafından hazırlanan konut fiyatlarında ve kira fiyatlarında yükselen artışa yönelik geliştirilen çözüm öneriler hakkında açıklamada bulundu.

Yükselen Fiyatlara Çözüm Önerisi

Vatandaşlar Çaresiz
Gelecek Partisi, konut fiyatlarında ve kira fiyatlarında yükselen artışa yönelik geliştirdiği çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı. Çözüm önerileri hakkında bilgi veren Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, Konut piyasasında yaşanan fiyat ve kira değişimlerine ilişkin çözüm önerileri” başlığıyla yayımlanan açıklamada, kira ve konut fiyatlarındaki devam eden yükseliş ile mutfaktaki yangının barınma ihtiyacına da sıçradığına vurgu yaptı. Direk, “
Kiralardaki artışa rağmen kiralık konut bulunamamasının dar gelirli vatandaşları çaresiz bırakıyor. Bu durum ertelenebilir bir sorun değil” dedi. 
Ev Sahibi Yapacak Proje
Gelecek Partisi tarafından yayımlanan açıklamada, atılması gereken adımlar 7 madde halinde sıralayan Direk, “İlk defa ev sahibi olacak, ya da tek evini alacak kişilere vergi muafiyeti ve konut kredi faizinin kısmen kamu tarafından oluşturulacak bir fondan karşılanması sağlanmalıdır. Fon yabancılara yapılan satışlara getirilecek ek bir vergi ve 3’ten fazla gayrimenkul veya arsaya sahip olan kişilerden alınacak ek vergilerle oluşturulmalıdır.
Düşük gelirli kesimleri ev sahibi yapacak ve insan onuruna yakışır bir yaşam sunacak projeler için, kamu tarafından, arsa üretimini kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır. Öğrencilerin ev yerine yurtlarda barınmasını teşvik etmek üzere daha yüksek konforlu, ulaşımı daha kolay, makul ücretli yurtların üretimi teşvik edilmelidir” dedi. 
Atıl Binalar Yıkılmalı
Kamuya ait atıl vaziyetteki binaların da yurt olarak kullanılabilmesi için gerekli dönüşüm sağlanması gerektiğini belirten Direk, “Büyükşehirlerin nüfus yoğunluğunu azaltacak, küçük şehirlere istihdam teşvikleri sağlayacak projeler geliştirilmelidir. Devlet, yurtdışından gelen sığınmacılar ve misafirler konusunda yol gösterici ve düzen sağlayıcı bir iskan yaklaşımını gündeme almalıdır. Bunun yanında yabancılara vatandaşlık için yapılan konut satışları disiplin altına alınmalı, vatandaşlık sadece konut sahibi ile sınırlanmalı, kota kısıtlaması, 250 bin USD alt değerinin 1 milyon USD’ye çıkarılması, konutun 3 yıl sonunda satış izninin 10 yıla çıkarılması gibi tedbirler alınmalıdır. 
Depremler Dikkate Alınmalı
Açıklamalarında dikkat çekici noktalara değinen Direk, “Marmara Bölgesindeki muhtemel depremi dikkate alarak, İstanbul ve etrafına yeni nüfus alınmasının dondurulması, bir master plan çerçevesinde tematik şehirler kurulması, istihdam alanları yaratılarak nüfusun bu şehirlere kaydırılması sağlanmalıdır. Her Anadolu kasabasına bir yüksek lise yerine birkaç ile iddialı üniversiteler açmak, etrafına endüstrileri uzmanlık alanlarına göre dağıtmak, yetişmiş dünya ile rekabet edebilecek nesiller yetiştirmek adına şarttır” ifadelerini kullandı.