GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 14:50   Güncelleme : 02-09-2021 14:53

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılmalı

SATSO bünyesinde hayata geçirilen Sakarya Uluslararası Ticareti Geliştirme Merkezi (SUTGEM) projesi kapsamında "Sosyal Medya ve Google Reklamları” konulu online eğitim gerçekleştirildi.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılmalı

Eğitim Verildi

SATSO üyelerinin dijitalleşen dünyada sınırları aşarak, dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanına online satış yapabilmeleri konusunda destek olmak amacıyla eğitmen Devrim Ekmekçi moderatörlüğünde gerçekleştirilen eğitimde sosyal medya yönetimi, doğru profil düzeni oluşturma, içerik üretimi, influencer pazarlama, hedef kitle tespiti ve reklam amaçları gibi birçok konuda ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Müşteriler Neden Bizi Tercih Etmeli

Eğitmen Ekmekçi konuyla ilgili sunum gerçekleştirdiği sırada verdiği bilgilerde genel olarak şunlara değindi: “Sosyal medya kanallarına girişlerde amacımız alışverişten önce yeni şeyler öğrenmek, keyifli dakikalar geçirmektir. Sosyal medya alışverişte farkındalık yaratmak için kullanılan ve etki eden bir platform. Bu platform ile alışverişte hızlı karar da verilmekte ya da karar verme sürecimizin uzun süreceği ürünler söz konusuysa farklı kanallarda araştırma devam etmektedir.

İşletmeler için sosyal medya yönetiminde doğru profil düzeni oluşturmak en önemli kısımların başında geliyor. İsim-logo seçimi, görsel uyumları, açıklamalar ve iletişim bilgilerinin düzgün, doğru paylaşımı çok önemlidir. Hesap sahipleri içerik üretimlerini de kullanıcıları hareket geçirecek, trend akımların takip edildiği, bilgi verici düzeyde yapılmalı ve etiketleme gibi yardımcı özellikleri kullanarak oluşturabilmelidirler. Burada ‘neden müşteriler bizi tercih etmeli?’ sorusunu yanıt bulmak çok önemli.

Doğru Amaç, Doğru Hedef Kitle

İçeriklerde fazla detay vermek çok iyi değildir. İşi gerektiği gibi doğru anlatmak, ürünü kısa ve doğru tanıtmak önemlidir. Sosyal medya araçları sürekli güncelleniyor ve yeni özellikler geliyor. İşletme olarak bu yeni özellikleri yerinde takip ederek kullanmak oldukça önem arz ediyor. Müşteriye soru sorarak beklentilerini öğrenebileceğiniz ve kendinizi onlara göre geliştirebileceğiniz paylaşımlarda bulunmanın ciddi faydalı olacaktır. 

Kampanya amaçlarınızı belirlemek uzun vadede pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlar. Reklam amaçları da pazarlama hedeflerinize uygun seçebilirsiniz. Hedef kitle seçimi için de çeşitli Google araçları var. Ürününüzü satın alan kişilerin demografik özelliklerini görüp müşteri portföyünüzü benzer şekilde oluşturabilirsiniz. Testler yaparak ilerlemek çok daha iyi olacaktır. Daha çok tercih edildiğiniz mecralar, kişiler hakkında bilgi sahibi olmak hem satışınızı artıracak hem de hangi mecralardan reklam vereceğinizde etkili olacağını bilmenizi sağlayacaktır” dedi.