GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2022 23:20   Güncelleme : 17-02-2022 18:18

Şiddetle Kınıyoruz

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) yerel basına yönelik çirkin saldırı hakkında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada yerel basına yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirttiler.

Şiddetle Kınıyoruz

Demokrasiden Söz Edilemez

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Mersin’de yaşanan yerel basınımıza yönelik çirkin saldırı hakkında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz edilemez. Gazetelerin ve gazetecilerin hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış sağlanamaz. Düşüncelere olan tahammülsüzlük, karanlıkların aydınlıklara ulaşmasından korkanlar elinde kaleminden başka bir silahı olmayan gazetecileri tarihimizin her döneminde tehdit etmişlerdir. Hepimiz biliyoruz ki, basın demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Basın, tarafsız ve objektif bir biçimde haber ve bilgi akışı sağlayarak toplumu aydınlatma ve doğru bilgilendirme görevi yapmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Ceza Almalılar

TGF açıklamasına, “Basın önemli bir kamu hizmeti niteliğindeki bir görevi yerine getirmektedir. Bilgiye, belgeye dayanan gerçekleri gündeme getirmelidir. Aksini iddia edenler için kanunlarımızda itiraz yöntem ve şekilleri açıktır. Ama unutulmamalıdır ki demokrasi ve basın özgürlüğü her zaman galip gelecektir. Haberci Gazetesinde çalışan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu ve Başkanlar Konseyi üyeleri olarak Haberci Gazetesine yapılan tehdit ve fiili saldırıyı şiddetle kınıyor, sorumlularının hak ettikleri cezayı almasını diliyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunuldu.