KARASU
Giriş Tarihi : 01-09-2021 22:28   Güncelleme : 01-09-2021 22:29

Geçen Yılın Fındığı Alınmayacak

Toprak Mahsulleri Ofisi Türkiye genelinde olduğu gibi Karasu’da da fındık alımlarına başladı. Açıklamada bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, geçen yılların fındığının alınmayacağını belirtti.

Geçen Yılın Fındığı Alınmayacak

Alımlar Başladı

Fındık alım fiyatlarının yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre, Giresun kalite fındık için 27 lira, Levant kalite fındık için 26,5 lira ve sivri kalite fındık için 25,5 lira olarak uygulanacağını belirten Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, 23 Ağustos'tan itibaren randevu vermeye başladıklarını ve 1 Eylül'den itibaren de alımlara başladıklarını ifade etti. Üreticilerin fındıklarını teslim etmeden 2021 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'nde güncellemelerini yapmaları gerektiğini vurgulayan Güldal, daha sonra randevu alınarak işlemlerin devam ettirileceğini anlattı.

Belirli Kriterler Olacak

Fındık alımlarında belirli şartların olduğunu belirten Gürdal, “Fındık alımlarında yüzde 40 ve üzeri olacak şekilde sağlam iç olmasını arayacağız. Rutubet oranının yüzde 6'yı geçmemesini, buruşuk iç fındık oranının yüzde 10 ve altında olmasını, çürük ve bozuk iç fındık oranın yüzde 3 ve altında bulunmasını, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içinde bulunan iç fındık oranının yüzde 5 ve altında, fındık içindeki yabancı madde oranının da binde 5 ve altında olmasını bizim alım kriterlerimiz olarak belirledik. Bu zaten önceki yıllarda da böyle uygulanıyordu. Bir de önemli bir nokta, önceki yılların fındığının alınmayacağının altını çiziyorum. Önceki yılların ürününün, bu yılki fındıklarla karıştırılmamasını istiyoruz. Karışık fındıklar alınmayacaktır, bir kez daha uyarmakta yarar var” dedi.

TMO Tercih Edilmeli

Güldal, 1 Eylül'den itibaren görevlilerin sahada denetimler yapacaklarına işaret ederek, "Üreticimizin TMO'nun açıklamış olduğu fiyatı mutlaka referans olarak almasını ve altında bir fiyata ürününü satmamasını istiyoruz. TMO'nun bütün arz edilen fındığı alacak imkanı, deposu mevcuttur ama üreticilerimizin bizim fiyatımızdan daha üzeri iyi fiyatlar bulduğunda da onu değerlendirmesini tercih etmelerini öneririz. Piyasanın bu fiyatların altına düşmemesi için biraz da üreticinin TMO'yu tercih etmesi önem arz ediyor." değerlendirmesinde bulundu.