GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 12:24   Güncelleme : 29-06-2021 12:29

Servislerin Tuzağına Düşmeyin

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, korsan servislerin vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, “Bakım ve onarım için gelen kişilerin yetkili servisten geldiğinden emin olmadan, buzdolabı, kombi, çamaşır, bulaşık makinesi, televizyon gibi ürünlerinize asla dokundurmayın ve teslim etmeyin.” uyarısında bulundu.

Servislerin Tuzağına Düşmeyin

Tuzağa Düşürüyorlar

Serbes, Sakarya Elektronikçiler, Bilgisayar Tamircileri, Elektrikli Ev Aletleri, Beyaz Eşya Satıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Gürkaş’ı ziyaret etti. Ziyarette korsan servislerin vatandaşlara yaşattığı sıkıntıları ve çözüm önerilerini konuştuklarını ifade eden Serbes, yaptığı açıklamada, “Korsan servisler Sakarya içi ve şehir dışından internet arama siteleri üzerinden verdikleri ilanlarla halka yetkili servismiş gibi bir izlenim vererek ulaşıyor. Ayrıca 444 ve 800’lü hatlar kiralayıp kendilerini kurumsal ve yetkili servis gibi göstermeye çalışıyorlar. Tuzaklarına düşürdükleri müşterileri çeşitli yollardan dolandırıyorlar. Belki 100 liralık basit bir arızadan 1000 lira gibi fahiş bir ücret talep ediyorlar. Ayrıca tamir edeyim derken, cihazları daha çok bozuyorlar. Dolandırma yöntemlerinden biri de ‘Bu cihazın evde tamiri mümkün değil servise götürmemiz gerekiyor’ diye özellikle kombi gibi pahalı cihazları alıp kayıplara karışıyorlar. Vatandaşları hem manen hem de madden büyük zarara uğratıyorlar.” diye konuştu.

Sedaş’ın Adını Kullanıyorlar

Dolandırıcıların başka bir yaygın yönteminin ise; Sakarya Elektrik Dağıtım A,Ş’nin (SEDAŞ) ismini kötü niyetli olarak kullandıklarını dile getiren Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu yolla evlere girip ellerindeki bir cihazla prizleri ölçerek voltaj düşüklüğü sebebiyle sorunun SEDAŞ’tan kaynaklandığını söylüyorlar. Güya arızalanan cihazı tamir ediyorlar. Fahiş ücret alarak sözde rapor tutuyorlar. Vatandaşa da bu raporla SEDAŞ’tan tamir ücretini alabileceklerini belirtiyorlar. Böyle bir durum söz konusu değil. Bu da dolandırma yöntemlerinden bir tanesi. Vatandaşlarımız böyle bir durumla karşılaştıklarında 155’i aramalarını öneriyoruz.”

Çok Dikkatli Olunmalı

Korsan servislerle mücadele konusunda, hem vatandaşın hem de devletin ilgili kurumlarının sorumlulukları olduğunu vurgulayan Serbes, şu uyarılarda bulundu: “Vatandaşlarımız servis çağırırken çok dikkatli olmalı. Gelen servis elamanının Sakarya’dan mı yoksa başka şehirden gelip gelmediği kontrol edilmeli. Servis elemanın bağlı bulunduğu odanın verdiği tanıtım kartının olup olmadığına bakılmalı. Yaka kartı varsa, dikkatlice incelenmeli. Özellikle yaka kartında ‘şikayet telefonu’ yazılı olmalı. Örneğin Sakarya için 0 264 274 12 11 şikayet telefonu yazılı olmalı. Şüpheye düşülürse mutlaka sorgulama yapılmalı. Onarımı yapılmayan hiçbir ürün için asla peşin ücret ödenmemeli. Önceden satış bayilerinden bir cihaz alındığında yetkili servislerin listesi de verilirdi. Bu uygulama halen devam ediyorsa, vatandaşlarımız satış bayilerinin önerdiği yetkili servisleri tercih etmeli.”

İvedilikle Cezalandırılmalı

Vatandaşın canını yakanlar hakkında gelen şikayetleri ivedilikle takip edip caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini vurgulayan Serbes, “Korsan servisler hem vatandaşı, hem de gerçek yetkili servisi mağdur ediyor. Vergisini ödeyen, uzman eleman istihdam eden yetkili servisler korsan servisler sebebiyle büyük zarara uğruyor. Devletin yetkili kurumları buna izin vermemeli. Bu konuda hem vatandaşın, hem de yetkili servislerin mağdur olmasının önüne geçilmeli.” şeklinde konuştu.