GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-06-2021 21:52   Güncelleme : 06-06-2021 21:55

Koronavirüs Olanlar Dikkat

İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Özden Baskan, koronavirüsü geçiren bireylerde fizik tedavinin gerekliliklerinden ve faydaları hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs Olanlar Dikkat

Tedavi Görmesi Gerekiyor

Koronavirüs hastalığına yakalananlar için önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Özden Baskan, “Koronavirüs geçiren bireylerde, nörolojik tutulumlar olabilirken yorgunluk, kas ve eklem ağrıları gibi daha hafif semptomlarda görülebiliyor. Bu semptomlar, hasta iyileştikten sonra da kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor.  Özellikle akciğer tutulumu, hastaların çabuk yorulması ve solunum kapasitesinde azalmaya yol açıyor. Bu durumda hastaların mümkün olan en erken dönemde fizik tedavi görmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bağışıklığı Arttırıyor

Koronavirüsü atlatan hastaların fizik tedaviye ihtiyaç duyabileceğini belirten Özden Baskan ‘’Akut dönemde özellikle solunum egzersizlerini de içeren pulmoner rehabilitasyon yaklaşımları önem kazanmaktadır. Süreç içerisinde fizik tedavide postür (duruş) eğitimi, kişiye uygun dirençli ve aerobik egzersiz yaklaşımlarının uygulanması hastalarda yorgunluk, kas ve eklem ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda uygun egzersizlerle kas erimesi yavaşlatılabilir. Yapılan çalışmalar, egzersizin aynı zamanda bağışıklığı artırdığını göstermektedir’’ dedi.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Kovid-19 hastalığını daha hafif geçirmiş ve fizik tedavi görme imkanı olmayan hastalar içinde evde hangi egzersizleri yapabilecekleri hakkında da bilgi veren Baskan, “Kovid-19 sonrası egzersiz, iyileşmenin önemli bir parçasıdır. Yapılan egzersizler sayesinde kişilerde kas kuvveti artar, böylece Covid sonrası günlük yaşam aktivitelerini daha rahat yapabilir hale gelirler. Pandemi sürecinde kısıtlamalar nedeniyle kişiler Covid-19’a yakalanmasa bile inaktivite nedeniyle kilo alma, kas ve eklem ağrıları gibi problemlerle karşılaşabilirler. Evde yapabilecekleri egzersizler ve yürüyüş, bu açıdan da önem taşımaktadır. Bireyler, aerobik egzersiz olarak en az haftada 5 gün açık havada 30 dakikalık yürüyüşler veya merdiven inip çıkma yapabilirler. Kasları kuvvetlendirebilmek için çömelme-kalkma, köprü kurma, plank gibi egzersizler de iyileşmelerinde etkili olur” şeklinde açıklamada bulundu.