KARASU
Giriş Tarihi : 01-03-2021 23:25   Güncelleme : 01-03-2021 23:25

Okullar açılıyor detayları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimin detaylarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 2 Mart Salı günü itibariyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim başlanılacağı belirtildi.

Okullar açılıyor detayları belli oldu

Yüz yüze eğitim başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimin detaylarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklama kapsamında 2 Mart Salı günü itibariyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim başlanılacak. Riskli olarak tanımlanan Sakarya’da öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecektir.

Eğitim süreleri belirlendi

Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime dair saat sınırlamaları getirildi. Riskli bölgede yer alan Sakarya’da ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki (2) gün, Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, Ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, Lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.

Sakarya riskli bölgede

Yüksek ve çok yüksek riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime dair yapılan açıklamada Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,  12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacaktır.  Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacaktır.

Sınav tarihleri açıklandı

Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren Sakarya genelinde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir. Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecektir. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecektir.