KARASU
Giriş Tarihi : 11-03-2022 13:40   Güncelleme : 11-03-2022 15:00

Dünya Tarihini Değiştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu ve yönetimi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara hediye verdi. Emekçi kadın olmadığını belirten Doğu, “Bundan 165 yıl önce, kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi” dedi.

Dünya Tarihini Değiştirdi

Karasulu Kadınlar Unutulmadı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınları unutmayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karasu Kadın Kolları Başkanı Sultan Cengiz Doğu ve yönetimi özellikle bayan esnafları ziyaret ederek günün anlam ve önemini belirten konuşmalarıyla hediyelerini takdim etti. Yeryüzünde emekçi olmayan kadın olmadığını belirten Doğu, “Kadınların üretim hayatı içinde yer almaları insanlık tarihi kadar eskidir. 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte, yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulmuş ve böylece kadınlar ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başlamıştır. O günlerden bu yana kadınlar, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele veriyorlar” dedi.

İsyan Ediyoruz

Doğu, “Bundan 165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz” dedi.