KARASU
Giriş Tarihi : 15-02-2022 19:17   Güncelleme : 16-02-2022 00:54

Adaylara Önemli Uyarı

Milyonlarca öğrenci için 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 11 Şubat 2022’de başladı. 7 Mart 2022’de son bulacak başvurular için İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Cihan Kuzgun başvuru süreci ile ilgili adayları uyardı.

Adaylara Önemli Uyarı

E-Devletten Kayıt Yapılıyor

Üniversiteye başlayarak gelecekteki hayalleri için ilk adımları atmak isteyen pek çok lise öğrencisi ve mezun olan öğrenciler için YKS başvuruları 11 Şubat 2022 tarihinde başladı. Son başvuru tarihinin ise 7 Mart 2022 olduğunu belirten İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Cihan Kuzgun, “Adaylarımız bu aşamalara çok dikkat etmeli. T.C. kimlik kartı ve E-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne ÖSYM AİS mobil uygulaması veya http://ais.osym.gov.tr üzerinden 'E-Devlet ile kayıt ol' seçeneğine tıklayarak kayıt olabilecek ve sınav başvurularını yapabilecek. E-Devlet kayıtları için adayların PTT şubelerinden şifrelerini temin etmeleri gerekiyor” dedi.

HES Kodu Almayı Unutmayın

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından bahseden İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik uzmanı Cihan Kuzgun ’’Adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler” dedi.

Bilgilerinizi Kontrol Edin

Başvuru sonrası osym.gov.tr adresinden TC Kimlik numaraları ve başvuru sırasında verilen şifreleri ile sisteme giren adayların mutlaka sistemde yer alan fotoğraf, kimlik ve adres bilgilerini kontrol etmeleri gerektiğine değinen Kuzgun, “Çok dikkatli olmalısınız. Fotoğraf ve kimlik bilgilerindeki yanlış, sınav giriş belgesinde hataya, adres bilgisindeki yanlış da sınava gireceği yer ile alakalı sorun doğurabilir” ifadelerini kullandı.

Son Gün 7 Mart

Adayların her bir oturum için ÖSYM tarafından belirlenen ücretleri yatırmaları gerektiğini hatırlatan Kuzgun “Adaylar girecekleri oturum sayısına göre ücretlerini kılavuzda yer alan banka hesaplarından birine yatırmalı. Bu ücretin yatırılması için son gün 7 Mart 2022 mesai bitimine kadardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Başvuru süresi bitmeden mutlaka işlemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerekir. Aksi takdirde başvuruları geçersiz sayılacak ve sınava giremeyeceklerdir” ifadelerini kullandı.