GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 23:33   Güncelleme : 04-06-2021 23:40

Topyekun Mücadele Edilmeli

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, insanı sağlığından edip ölüme götüren, aile ve ülke ekonomisine büyük zarar veren sigara ile topyekun mücadele edilirse başarı sağlanabileceğini belirtti.

Topyekun Mücadele Edilmeli

Sigara İçmeme Günü

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Yeşilay Sakarya Şube Başkanı Fatih Kıcır ile bir araya gelerek Yeşilay’ın faaliyetleri konusunda bilgi aldı. Yeşilay’ın daha sağlıklı ve huzurlu bir toplum için var gücüyle çalıştığını, bu çalışmalarının taktire değer olduğunu belirten Serbes, ayrıca 31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü münasebetiyle de bir açıklama yaptı.

Hastalıkların Ana Sebebi

Serbes, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere; bronşiyal, gırtlak, burun ve yutak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, böbrek kanseri ve lösemiye sebep olduğunu vurguladı. Sigaranın ayrıca kalp damar sistemine zarar verdiğini, cilt sağlığını bozduğunu, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilediğini, inme ve beyin kanama riskini arttırdığını, diyabete zemin hazırladığını, cinselliği ve gebeliği zayıflattığını kaydeden Serbes, “Çoğu toksik ve kanserojen olan 4800’den fazla zehirli kimyasal madde içeren sigaranın bütün zararlarını bu gün bilim kanıtlamıştır. Sigara insan vücudunu a’dan z’ye olumsuz etkilemektedir. Hastalıkların ana sebebidir. Uzak durulması gereken ölümcül bir maddedir” dedi.

Amaç Uzak Durmak

Sigaradan kaynaklı hastalıkların tedavisinin de oldukça zor ve pahalı olduğunun altını çizen Serbes, bunun sağlık sistemine dolayısıyla ülke ekonomisine büyük yük getirdiğini ifade etti. Serbes, “Burada asıl önemli olan, insanlar sigara içip hastalandıktan sonra tedavi etmeye çalışmak değil, sigaradan uzak tutarak bu hastalıkların önlenmesidir. Böyle olursa hem aile bütçesi hem de sağlık sistemi büyük bir yükten kurtulur. Sigaradan kaynaklı hastalıkların tedavisine harcanacak kaynaklar başka projelere aktarılır. Sigara aile bütçesine de büyük yük getiriyor. Bu gün en ucuz sigara 15 lira. Günde bir paket sigara içen kişi ayda 450 lirayı dumana veriyor hem parasından hem de sağlığından oluyor. Bir ailede birkaç kişinin birkaç paket sigara içtiği düşünülürse korkunç rakamlar ortaya çıkıyor. Sigaraya adeta bir servet ödeniyor” dedi.

Topyekun Mücadele Şart

Sigara lobilerinin çok güçlü olduğunu, bu lobilerin insanları zehirleyerek servetlerine servet kattığını dile getiren Serbes, “Her yıl binlerce insanımızı sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle kaybediyoruz. Geride acılı eşler, çocuklar, anneler, babalar, sevdiklerimiz kalıyor. Ülke olarak sigara ile topyekun bir mücadele etmemiz şart. Öncelikle sigarayı özendirecek her türlü açık ve gizli reklamların yasaklanması gerekir. Aile olarak sigara içmeyerek çocuklarımıza örnek olmalıyız. Özellikle gençlerimizi bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Sigarayı teşvik edecek her türlü şeyden kaçınmalıyız. Filmlerde, dizilerde ve hiçbir yapımda sigara sahnesine yer vermemeliyiz. Bu gün sigara sahneleri mozaikleniyor ancak dumanı görünüyor. Bu durum merak dürtüsünü kabartarak gizli olarak sigara reklamına sebep olmakta bundan dolayı sigara sahneleri bütünüyle filmlerden tüm görsellerden kaldırılmalı. Yeni çekilecek filmlerde sigara ile ilgili bir sahne olmamalı. Sigara üretimi ve satışı daha da zorlaştırılmalı. Sigaranın tümden yasaklanmasının yolları aranmalı” ifadelerini kullandı.