SAKARYA
Giriş Tarihi : 24-05-2021 21:20   Güncelleme : 24-05-2021 21:20

Muhtarların Haklı Talebi

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, muhtarların, vatandaşlara daha verimli ve etkin hizmet verebilmeleri için bir takım haklı talepleri olduğunu belirterek, bu taleplerin dikkate alınarak hızlıca hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Muhtarların Haklı Talebi

Nikah Kıyma ve Ölüm Belgesi

Ender Serbes, Sapanca Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Barış Yıldız ve Sapanca Hacımercan Mahallesi Muhtarı Kazım Demir ile bir araya geldi. Serbes, muhtarlarla sık sık bir araya geldiklerini ve muhtarların sorunlarını ve çözüm önerilerini peyderpey dile getirdiklerini vurguladı. Muhtarların, mahalle sakinlerine en iyi hizmeti vermek için büyük çaba harcadıklarını dile getiren Serbes, muhtarların nikah kıyma yetkisi ile adli vaka ölümleri dışındaki ölümlere de ‘ölüm belgesi’ düzenleme yetkisi istediklerini vurguladı. Serbes, “Muhtarlarımız mahallesindeki sakinlerine daha hızlı hizmet vermek için; ‘nikah kıyma ve ölüm belgesi’ düzenleme talebinde bulunuyorlar. Daha önce köy statüsünde olan ancak ‘Büyükşehir Yasası’ ile mahalle yapılan köyler ilçe merkezlerine çok uzakta bulunuyor. Köylüler, nikah kıyımı ve ölüm belgesi konusunda şehre gidip gelmek için maddi ve manevi sıkıntılar çekiyor. Muhtarlara yetki verilmesiyle bu sıkıntılar ortadan kalkacak.” diye konuştu.

Muhtarlarda Kamu Görevlisi

Ayrıca muhtarların verdikleri hizmetin yapısı gereği zaten onların doğal birer kamu görevlisi olduğunu ve diğer kamu görevlileri gibi verdikleri evraklarda e-imza kullanmak istediklerini belirten Serbes, “Muhtarlarımız memur veya SSK çalışanları gibi yılda bir ay ücretli izin haklarının olmasını, en az iki dönem muhtarlık yapmış olan muhtarlara da devlet memurlarına verilen, halk arasında ‘yeşil pasaport’ diye ifade edilen, hususi pasaport verilmesini de talep ediyorlar.” dedi.

Muhtarlar Birliği Kurulmalı

Serbes, demokrasi ve kamu idaresinde çok önemli konuma sahip olan muhtarların, Türkiye Muhtarlar Birliği çatısı altında birleşmeleri gerektiğini dile getirerek, “Bu konuyu muhtarlarımız çok önemsiyor. Merkezi Ankara olacak şekilde ‘Muhtarlar Birliği’nin kurulmasına izin verilmesini istiyorlar. Ayrıca muhtarlıklarımıza genel giderleri ve temsil giderlerinin karşılanması için mutlaka bir bütçe verilmesi lazım.” şeklinde konuştu.