GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 20:18   Güncelleme : 17-05-2021 20:23

RATEM’den Destek Çağrısı

Covid-19 virüsü nedeniyle tüm sektörlerin maddi sıkıntı çektiği bir dönemde bir destek çağrısı da Radyo ve Televizyoncular birliğinden geldi. RATEM Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup gönderdi.

RATEM’den Destek Çağrısı

Covid-19’a Yenik Düştük

Radyo Televizyoncular Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Şerbetçioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak hibe desteği istedi. Şerbetçi oğlu mektubunda,“Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin içinde bulunduğu pandemi koşullarına rağmen yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, gerek sosyal hayatın aktivitesini devam ettirmeye katkı, gerekse çalışanlarının mağduriyet yaşamasının önüne geçmek için türlü fedakarlıklar içerisinde yayınlarını sürdürmektedir. Bu süreçte halkımızı pandemi tedbirlerinin uygulanması konusunda bilinçlendirmeye de titizlikle özen göstermiştir. Bu zaman zarfında ne yazık ki birçok yayıncı arkadaşımız da Covid-19’a yenik düşmüştür” dedi.

Borç Batağındayız

Şerbetçioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız, talimatlarınızla bir çok sektöre Devletimiz tarafından hibe, kredi vb.  destekler verilmektedir. Yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız bugüne dek KÇÖ haricinde hiçbir destekten yararlanamamıştır. KOSGEB ve kamu bankalarından kullandırılacak kredilerde SGK-vergi ve banka kredi borç yapılandırmaları olmama şartı aranmaktadır. Bu kriterlere sahip olup, kredilerden yararlanabilecek hiçbir yayıncımız bulunmamaktadır. Zira, kuruluşlarımızın çoğu çeşitli borç batağıyla karşı karşıyadır. Yerel ve bölgesel radyo televizyon yayıncılarımız, uydu yayın bedeli, Çamlıca kule kirası, kanal/frekans kullanım bedelleri, elektrik, kira, telif hakları, vergi ve banka kredi taksitlerini ödeyemez durumdadırlar” ifadelerini kullandı.

Hibe Desteği İstiyoruz
Mektubun devamında Şerbetçioğlu şu ifadeleri kullandı, “Üyelerimizin tam kapanma sonrasında başlayan normalleşme sürecinde ayakta kalabilmeleri için, bu ödemelerimizin 6 ay süreyle ertelenmesi ve bununla birlikte hibe desteği sağlanmasını talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, yerel ve bölgesel radyo ve televizyon yayıncılarımız, her daim devletimizin yanında, üzerine düşenleri yerine getirmiş olup, pandemi döneminde de bu sorumluluğunun idraki içerisinde olmayı sürdürmüştür. Bundan böyle de her şeyimizle devletimizin yanında olacağımız aşıkârdır” dedi.